دنیا را نارنجی کنیم…

          دنیا را نارنجی کنیم…

          کبودی وجود زن، سیاه شدن زایایی و زندگی است.
      ما میخواهیم دنیایی بسازیم، عاری از خشونت …
آنجا که بد رنگی کبودی؛ جای خود را به رنگ شادی و مهربانی خواهد داد.
        ما میتوانیم دنیا را نارنجی کنیم…

سرخی گونه­های زن به کبودی خشونت، پژمرده می­شود. آرامش روان زن، به طوفان خشونت، در هم می­شکند. عزت و احترام زن، با تحمیل محدودیت­های مالی از بین می­رود. ما می­توانیم دنیا را نارنجی کنیم.

خشم یکی از هیجان­های ذاتی بشر است و در تمام طبیعت پیرامون ما ریشه دارد. خشونت، رویکردها و زمینه­های متفاوتی دارد. در واقع ریشه در بی­فرهنگی و عدم وجود آموزش دارد. انسانهای اولیه در جوامع بشری بدوی، به دلیل عدم وجود فرهنگ و تمدن؛ با استفاده از ابزار خشونت به اهداف خود دست می­یافتند.

با پیشرفت و تحول جوامع بشری، خشونت اشکال جدیدتر و پیچیده­تری به خود گرفت، به همین دلیل هر جامعه با توجه به استانداردهای فرهنگی و اعتقادی خود، تعریفی خاص از خشونت ارائه می­دهد و پدیده­هایی مثل خشونت علیه زنان، خشونت خانگی، خشونت علیه کودکان، خشونت علیه سالمندان، خشونت علیه اقلیت­های اجتماعی اعم از معتادان، مبتلایان به اچ ای وی، افراد با گرایش­های جنسیتی متفاوت و اقشار در معرض آسیب­های اجتماعی و… از موارد متفاوت میان جوامع مختلف است.

به عنوان مثال در برخی جوامع، تنبیه بدنی کودکان بسیار عادی بوده و در جامعه­ای دیگر از مصادیق بارز خشونت علیه کودکان به­شمار می­رود.

در دور دست­ها سراغش را نگیریم، همین نزدیکی­هاست؛ بخشی از وجود ما، آنچنان با رفتارهای خشونت­آمیز عجین شده که هر یک از ما، بارها با برافروختن آتش خشم و تند شدن ضربان قلب و ترس آشنا هستیم. کافی است این دیو عنان گسیخته پنهان، تهدید شود تا به سادگی، لحظات شادی و امید را به تلخی و یأس، اضطراب، نا امیدی، فروپاشی و تحقیر تبدیل کند.

خشونت، رفتاری است که با هدف آسیب رساندن به دیگری و سلطه­گری یک عضو خانواده علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده صورت می­گیرد. آسیب­های ناشی از خشونت عبارتند از: آسیب­های جسمی، روانی، جنسی، محدویت­های مالی، ممانعت از پیشرفت­های شغلی و ارتقای توانایی­های فردی، بی­اعتنایی به دیگری در صورتی که می­دانیم او به توجه و حمایت ما نیازمند است.

اهدافی که باعث می­شود افراد اعمال خشونت داشته باشند شامل موارد زیر است:

  • اعمال قدرت و نفوذ بر دیگران جهت دستیابی به هدف.
  • اعمال کنترل و نظارت بر عملکرد اعضای خانواده.
  • تغییر شرایط یا وضعیت به نفع خود.
  • کاهش قدرت و نفوذ دیگران و ترس از دخالت.
  • اعمال نظر و سلیقه فردی و اجبار طرف مقابل به اطاعت.
  • اثبات برتری و ارضای حس خودخواهی.
  • تخلیه روانی و تحمل فشارهای روانی بیش از حد.
  • کسب تأیید اجتماعی در فرهنگ­های خشونت­ طلب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *